• mlcentr@ukr.net
 • м. Вінниця, вул. Синьоводська, 142

Вакцинація від COVID-19 під час вагітності та грудного вигодовування

Що потрібно знати:

  • Вагітні мають більшу ймовірність важкого перебігу COVID-19, ніж не вагітні.
  • Вакцинація проти COVID-19 може допомогти захистити Вас від важкого перебігу COVID-19.
  • Вакцинація проти COVID-19 рекомендована вагітним, жінкам, що годують груддю, намагаються завагітніти зараз або можуть завагітніти в майбутньому.
  • Вагітні можуть отримати ревакцинацію проти COVID-19.
  • Доказова база , щодо безпеки та ефективності вакцинації проти COVID-19 під час вагітності зростає.  Отримані дані свідчать про те, що користь від вакцинації від COVID-19 переважає будь-які відомі або потенційні ризики вакцинації під час вагітності.
  • Наразі немає доказів того, що будь-які вакцини, включаючи вакцини проти COVID-19, викликають проблеми з фертильністю у жінок або чоловіків.

Підвищений ризик важкого перебігу COVID-19

Хоча загальний ризик важкого перебігу захворювання досить низький, вагітні та породіллі, піддаються підвищеному ризику важкого перебігу захворювання порівняно з, не вагітними. Важкий перебіг передбачає захворювання, що вимагає госпіталізації, інтенсивної терапії, потреби в апараті штучної вентиляції легень або спеціального обладнання для дихання, та/або призводить до смерті. Крім того, жінки, які хворіють на COVID-19 під час вагітності, мають підвищений ризик передчасних пологів і мертвонародження, а також можуть мати підвищений ризик інших ускладнень вагітності.

Безпека та ефективність вакцинації проти COVID-19 під час вагітності

Докази про безпеку та ефективність вакцинації проти COVID-19 під час вагітності, на даний час обмежені, але зростають. Докази , доступні на сьогоднішній день, говорять про те, що користь від вакцинації від COVID-19 переважає будь-які відомі або потенційні ризики вакцинації під час вагітності.

 Нижче наведено короткий виклад фактів, достовірність яких зростає:

  • Вакцини від COVID-19 не викликають зараження COVID-19, у тому числі у вагітних жінок або їх немовлят. Жодна з вакцин проти COVID-19 не містить живого вірусу і не може заразити COVID-19 нікого, включаючи вагітних або їх немовлят.
  • Перші дані про безпеку введення мРНК-вакцини від COVID-19 ( Pfizer-BioNTech) під час вагітності заспокоюють.
   • Перші дані трьох систем моніторингу безпеки  не виявили жодних проблем із безпекою людей, які отримали мРНК-вакцину проти COVID-19 на пізніх термінах вагітності, або для своїх дітей.
   • Вчені не виявили підвищеного ризику переривання вагітності у жінок, які отримали мРНК-вакцину проти COVID-19 безпосередньо перед і на ранніх термінах вагітності (до 20 тижнів вагітності).

  • Перші отримані дані свідчать про те, що введення мРНК-вакцини проти COVID-19 під час вагітності знижує ризик зараження. Нещодавні дослідження в Ізраїлі порівнювали жінок, які були вагітні та отримали мРНК-вакцину проти COVID-19, з жінками, які цього не зробили. Вчені виявили, що вакцинація знижує ризик зараження вірусом, який викликає COVID-19. 
  • Вакцинація під час вагітності виробляє антитіла, які можуть захистити дитину. Коли жінки отримують мРНК-вакцину проти COVID-19 під час вагітності, їх організм виробляє антитіла проти COVID-19, подібно до не вагітніх. У пуповинній крові виявлено антитіла, вироблені після того, як вагітна отримала мРНК-вакцину проти COVID-19. Це означає, що вакцинація проти COVID-19 під час вагітності може допомогти захистити дітей від COVID-19.  Необхідно більше даних, щоб визначити, як саме ці антитіла, подібні до тих, що виробляються з іншими вакцинами, можуть забезпечити захист дитини. 
  • У дослідженнях на тваринах не було виявлено жодних проблем з безпекою.  Дослідження на тваринах, які отримували  вакцину проти COVID-19  PfizerBioNTech дабо під час вагітності, не виявили жодних проблем з безпекою у вагітних тварин або їх немовлят.
  • Під час попередніх клінічних випробувань, не було жодних негативних результатів, пов’язаних із вагітністю. Вакцини, були введені жінкам у всіх триместрах вагітності. У цих дослідженнях з вакцинацією не було жодних негативних наслідків, пов’язаних з вагітністю, включаючи несприятливі наслідки для дитини. 

Тривають або плануються додаткові клінічні випробування щодо безпеки вакцин проти COVID-19 та ефективності їх дії на вагітних. Виробники вакцин також збирають та переглядають дані від людей у ​​завершених клінічних випробуваннях, які отримали вакцину та завагітніли під час випробування.

Вагітні жінки

Вакцинація проти COVID-19 рекомендована вагітним жінкам. Вагітні можуть також отримати бустерну (додаткову) дозу вакцини від COVID-19 . Отримання вакцини проти COVID-19 може захистити вас від важкого перебігу хвороб, а здоров’я мама важливе для здоров’я дитини. Якщо ви вагітні, ви можете поговорити зі своїм лікуючим лікарем щодо вакцинації проти COVID-19. Ви можете отримати вакцину проти COVID-19, включаючи повторну щеплення, без будь-яких додаткових документів від вашого акушер гінеколога.

Дані рекомендації узгоджуються з рекомендаціями професійних медичних організацій, які обслуговують вагітних жінок, включаючи Американський коледж акушерів і гінекологів та Товариство материнської фетальної медицини разом з багатьма іншими професійними медичними організаціями.

Якщо ви завагітніли після отримання першої вакцини проти COVID-19, яка потребує двох доз (тобто вакцина Pfizer-BioNTech COVID-19), вам слід зробити другу дозу щеплення, щоб отримати повноцінний захист . Якщо у вас спостерігається лихоманка після вакцинації, вам слід повідомити Вашого лікуючого лікаря, оскільки лихоманка — з будь-якої причини — пов’язана з несприятливими результатами вагітності.

Жінки, які годують грудьми

Вакцинація проти COVID-19 рекомендована жінкам, які годують груддю. Клінічні випробування вакцин проти COVID-19, які зараз використовуються в Сполучених Штатах, не включали людей, які годують груддю. 

Тому доступні обмежені дані щодо:

  • Безпека вакцин проти COVID-19 для людей, які годують груддю
  • Вплив вакцинації на дитину на грудному вигодовуванні
  • Вплив на вироблення або виведення молока

Вакцини проти COVID-19 не можуть викликати інфікування COVID-19 у будь-кого, включаючи матір чи дитину, а вакцини ефективні для запобігання COVID-19 у жінок, які годують груддю. Останні звіти показали, що породіллі, які годують груддю, які отримали мРНК-вакцини проти COVID-19, мають антитіла в грудному молоці, які можуть допомогти захистити їхніх дітей. Необхідно більше даних, щоб визначити, який рівень захисту ці антитіла можуть забезпечити дитині. 

Побічні ефекти вакцини

Побічні ефекти можуть виникнути після отримання будь-якої з доступних вакцин проти COVID-19, особливо після другої дози для вакцин, які потребують двох доз. Вагітні жінки, не повідомляли про побічні ефекти, які відрізняються від людей, що не вагітні. Якщо у вас спостерігається лихоманка після вакцинації, ви повинні повідомити Вашого лікуючого лікаря, оскільки лихоманка — з будь-якої причини — пов’язана з несприятливими результатами вагітності. 

Рідко, проте у деяких людей після вакцинації від COVID-19 виникали алергічні реакції. 

Повідомте свого сімейного лікаря, якщо у вас в анамнезі були алергічні реакції на будь-яку іншу вакцину або ін’єкційну терапію (внутрішньом’язову, внутрішньовенну або підшкірну).

Основні питання, які ви повинні обговорити зі своїм сіменим лікарем, включають:

  • Переваги вакцинації
  • Невідомі ризики розвитку важкої алергічної реакції
  • Якщо у вас виникла алергічна реакція після вакцинації проти COVID-19 під час вагітності, ви можете отримати від неї лікування.

Планування вагітності

Вакцинація проти COVID-19 рекомендована людям, які  намагаються завагітніти зараз або можуть завагітніти в майбутньому  , а також їхнім партнерам.

З питань проведення вакцинації звертайтесь до свого сімейного лікаря, або у пункти проведення вакцинації

Я _______________________________________ про можливі наслідки та ускладнення захворювання на COVID-19 для мене та плоду ознайомлена. Проінформована про можливість та важливість вакцинації. Мені надано інформацію, що вагітність та лактація

не є протипоказами до вакцинації.

Дата _______ Підпис________

Лікар, що надав інформацію ____________________________

Реєстратура АДВ (0432) 65-11-13, (098) 051 64 48;

Телефон довіри Клініки (0432) 27-33-85

Реєстратура Жіночої консультації (098) 851 80 82